Miért nem tudok lefogyni?

Adott két fogyókúrázó, az egyik óriási eredményeket ér el egy szigorú, koplalós fogyókúrával, a másiknak viszont alig mozdul a mérleg nyelve ugyanazzal a fogyókúrával.

Mi lehet a különbség kettőjük között ha mind a ketten egyforma elszántsággal és következetességgel végezték ugyanazt a szigorú, koplalós fogyókúrát?

A különbség az anyagcseréjükben rejlik.

Addig amig az első „sikeres” fogyókúrázónak ez volt az első komolyabb fogyókúrája, addig a második már a sokadik fogyókúráján volt túl.

Az első anyagcseréje még kellően gyors volt, hogy a szigorú diéta miatt bekövetkező lassulás ne viselje meg a fogyás tempóját. Hozzáteszem, hogy az ő anyagcseréje és elkezdett lasulni, csak nem akkora ütemben, hogy megálljon a fogyása.

A második fogyókúrázó anyagcseréje már eleve le volt lassulva a sok, drasztikus fogyókúrától, ezért meg sem mozdult a súlya. Ha pedig mégis akkor később ezt könnyűszerrel visszahízta.

Mi tehát a konklúzió?

Az, hogy SOHA NE MÁSOLD AZ SZOMSZÉD FOGYÓKÚRÁJÁT mert az, hogy neki „működött” egyáltalán nem jelenti azt hogy neked is „működni” fog.

De miért is ez a fenti idézőjel?

Azért mert habár látszólag „működött” az első fogyókúrázó módszere, az anyagcseréje neki is károsodást szenvedett. Ezért tapasztalható az, hogy ha valaki lefogy 30 kg-ot 3 hónap alatt és ezek után hirtelen megemeli a kcal bevitelt, újra ott találná magát, hogy elhízott.

A szomorú a dologban az, hogy ha nem emeli meg a kcal bevitelt akkor pedig nagy valószínűséggel úgy fogja leélni a hátralevő életét, hogy alig eszik valamit nehogy visszahízzon.

Mi tehát a megoldás?

  1. Egyél rendszeresen ugyanazokban az időpontokban.
  2. Egyél rendszeres időközönként, 2-4 óránként.
  3. Egyél úgy, hogy az össz kcal beviteled 55% százaléka szénhidrát, 15% fehérje és 30% zsír.
  4. Egyél megfelelő mennyiségű kcal-t. A szintentartó beviteledből vonjál ki 300-500 kcal-t.
  5. A fogyásod üteme kb 0.5-1 kg legyen hetente.
  6. Végezz rendszeresen fél órát meghaladó aerob testmozgást, minimum heti 3 alkalommal. Mivel a zsírégetés arányaiban nagyobb egy hosszabb tartó alacsony intenzitású edzés során mint egy intenzív anaerob (jellemzően súlyzós/intervall) edzés során (az izületi prevencióról nem is beszélve) ezért azt javaslom, hogy kardiózz a maximális pulzusod 60-70% -án 1 órán át. A maximális pulzusodat egyszerűen kiszámolhatod ha 220-ból kivonod az életkorodat.

Ha tetszett a cikk, akkor 1 megosztás= köszi! 🙂

 

Facebooktwitterpinterestlinkedin