A mai leckében lerántom a leplet a fitneszipar egy régóta titkolt hazugságáról, ami sokat segíthet Neked abban, hogy hatékonyabb legyen a fogyókúrás törekvésed.

Először is vizsgáljuk meg, hogy mi a baj a legtöbb csodafogyókúrával:

  1. Gyors fogyást ígér rövid idő alatt
  2. Függőséget vált ki

Na de miért baj az ha gyorsan fogysz le és miféle függőségről beszélünk?

Fogyás akkor következik be, ha több kalóriát égetsz el mint amennyit beviszel, azaz kalória hiányt (deficitet) hozol létre. A kalóriamegvonás optimális értéke a szinten tartó beviteled 20-25%-a. Amikor valaki hirtelen szeretne fogyni- és nagyon sokan vagytok így- az optimális értéknek a duplája sőt triplája is lehet a megszorítás. Ilyenkor természetesen gyorsan szép számokat tud mutatni a mérleg, amit azonban nem mutat az a fogyás sebességével arányos anyagcseréd sebességének csökkenése. Minden fogyókúrában csökken az anyagcseréd, de nem mindegy, hogy milyen gyorsan! A hirtelen súlyvesztés komoly károkat tud okozni, amik később nem maradnak észrevétlenek. Egy ilyen jel a tartós stagnálás. Mivel látod, hogy nem fogysz, tovább csökkented a kalória beviteledet, ami most már kitalálhatod, további károkat okoz az anyagcserédben. Egy idő után már sem fizikailag sem szellemileg nem bírod tovább a koplalást és enni kezdesz, ami hamar visszajuttat a fogyókúrád előtti állapotra, sőt még rosszabbra. A szomorú az egészben, hogy rengeteget szenvedsz azért, hogy hízzál.

Szerinted mikor van vége egy fogyókúrának?

Mert ezek szerint nem akkor amikor lefogytál, hiszen az esetek többségében visszahízol, azaz végeredményben semmi nem változott. Mit fogsz ezek után tenni? Kipróbálsz egy újabb csodaszert vagy csodafogyókúrát miközben az anyagcseréd állapota egyre csak romlik.

A legtöbb fogyókúrás szer álnoksága abban rejlik, hogy addig fogyaszt amíg használod. Függővé tesznek a terméktől és miután lefogytál-már ha lefogytál- elengedik a kezed, te újra meghízol, újra megveszed a szert, újabb tízezreket költesz el fölöslegesen. De nem ez a legnagyobb bűne a fitnesziparnak!

A fitneszipar önképre gyakorolt hatása

A fitneszipar két ponton is nyomást gyakorol az önképedre:

A plakátokról rád mosolygó bikinis, csoki-barna lányokon keresztül, amelyek azt hirdetik, hogy csak ropogósra edzett farizmokkal kizárólag 15%-os testzsír alatt lehet boldog az életed és a hasznavehetetlen termékek okozta folyamatos kudarcélményeken keresztül.

Csodálod, hogy nehéz feladatra vállalkoztál? Sokszor nem a munka nehéz, csak a hozzá adott szerszámok nem megfelelőek. Nem a Te hibád, hogy nem tudsz lefogyni!

Na de le kell-e fogyni egyáltalán?

Talán furcsának tűnhet a kérdés, de volt már olyan vendégem akit egészsége érdekében lebeszéltem a további fogyásról. Nem mindegy ugyanis, hogy azért akarsz lefogyni mert tényleg szükséged van rá, vagy mert a világ vagy esetleg a családodból valaki elvárja tőled! Én hiszem, hogy a szükségszerű fogyás hozzásegít ahhoz, hogy olyan ember legyél aki mindig is lenni akartál. Nyitottabb, pozitívabb, sugárzóbb, vonzóbb, bátrabb, példamutatóbb, boldogabb. Abban is hiszek, hogy attól, hogy a te önértékelésed nő a világ is jobb hellyé válik, hiszen hatással vagyunk a körülöttünk élő emberekre.

A fitneszipar legnagyobb hazugsága az, hogy miután torzít az önképeden olyan orvosságot ír elő amit folyamatosan szedned kell, ahhoz hogy fogyjál, miközben (mint a legtöbb gyógyszer) a probléma valódi okát nem szünteti meg! Ne hagyd magad függővé tenni ezektől a „csodaszerektől” és ne hagyd, hogy elhitessék veled, hogy a sikertelen fogyások sorozata mind a te hibád! Bátran kérj segítséget amikor kell de soha ne függj senkitől és semmitől!

További sikeres és tartós fogyást kívánok!

Dani, a személyi edző

Facebooktwitterpinterestlinkedin