Ahhoz, hogy sikeres legyen fogyókúrás törekvésed elárulok egy titkot, amely minden fogyás alapja, de előtte nézzük meg miért van eleve kudarcra ítélve a legtöbb fogyókúra.

Azok a fogyókúrák amelyek rendkívül alacsony kalória bevitelre kárhoztatnak a tapasztalt fogyókúrázók döntő többségénél nem okoznak jelentős súlyvesztést míg azoknál akik először végeznek valamilyen fogyókúrát hirtelen súlyvesztést majd visszahízást tapasztalnak.  Miért van ez így?

Az elhízás nem más mint a szervezet védekező mechanizmusa az éhezéssel és tágabb értelemben véve az éhenhalással szemben. Azért hízol, hogy meg tudjon védeni a szélsőséges körülmények okozta éhenhalástól.
A szervezeted nem tesz különbséget a tényleges éhezés és az általad szándékosan  generált éhezés között. Mind a
kettőt egyformán szélsőségesnek és az életedre nézve veszélyesnek ítéli meg. Éppen ezért amikor szigorú fogyókúrába kezdesz, a szervezet azt érzékelve, hogy csak kevés kalória áll rendelkezésre belassítja az anyagcseréjét, hogy minél kevesebb energiát használjon fel. Ha ehhez még intenzív fizikai munka (például edzés) is társul az anyagcsere még inkább belassul. Ha túl alacsony kalória bevitelen vagy huzamosabb ideig, annak egészségügyi következményei is lehetnek.

A legtöbb fogyókúrázó számára sajnos ismerős a jojó effektus. Az intenzív fogyókúra végeztével a hirtelen kalória többlet a korábban leadott kilók többszörösét eredményezi. Nincs ebben semmi meglepő ha belegondolunk, hogy az ínséges idők után a szervezet fel akar készülni a legrosszabbra, egy újabb koplalásra. Minél több fogyókúrát próbáltál annál nehezebben fogsz fogyni, mert a szervezeted annál jobban megtanulja beosztani a rendelkezésre álló energiáját, így lesz az anyagcseréd is egyre lassabb. A legtöbben abból indulnak ki, hogy ha fogyni akarnak akkor minél kevesebbet kell enniük.
Láthatod, hogy ez nem így van. A helyes megközelítés az lenne, ha a szintentartó kalória bevitelünk 20-25%-ával fogyókúráznánk.

Egy másik fontos jelzés a szervezet számára amivel védekezésre kényszerítjük, az étkezések rendszertelen időbeli eloszlása. Ez azt a jelzést adja a szervezeted számára, hogy nem áll állandóan rendelkezésre táplálék. Tested válaszul átkapcsol raktározásra, belassítva az anyagcserét. Egyél 2-3 óránként és ugyanazokban az időpontokban!

Mi tehát a sikeres fogyás titka? Az anyagcseréd optimális működésre késztetése.

Ha gyors az anyagcseréd az rengeteg kalóriát képes elégetni számodra, akkor is ha éppen nem edzel, de ami még fontosabb, hogy a gyors anyagcsere támogatja a zsírok elégetését, azaz a fogyást. Fogadd meg a már fent is említett 3 anyagcsere gyorsító eljárást:

  1. Ne legyen túl nagy a kalória megszorítás. A szintentartó energiabeviteled 20-25%-át vond csak meg magadtól!
  2. Étkezzél rendszeresen, 2-3 óránként!
  3. Végezz rendszeres testmozgást!

Az anyagcsere számára jótékony hatással van a helyes mennyiségben és minőségben elvégzett torna.
És végezetül még egy tanács. Kerüld el messzire a szigorú fogyókúrákat és válaszd helyette az optimális és tartós fogyás!

Sikeres és tartós fogyást kíván,

Dani, a személyi edző